آمادگی ایران در پیوستن به دو پروژه فضایی بین المللی پایش اپتیکی


mehrdad شهریور 28, 1396 دقیقه مطالعه
آمادگی ایران در پیوستن به دو پروژه فضایی بین المللی پایش اپتیکی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات از اعلام آمادگی ایران برای پیوستن به دو پروژه فضایی بین المللیِ سامانه «پایش اپتیکی فضا» و «پلتفرم اشتراک داده های ماهواره ای» خبر داد.

ایران روی اشتراک گذاری علمی بین کشورها حساب ویژه ای باز کرده است
«محمدجواد آذری جهرمی» تلاش اَپسکو (سازمان فضایی آسیا و اقیانوسیه) را در اشتراک گذاری فعالیت های علمی و آموزشی کشورهای مختلف، بسیار ازشمند تلقی کرد. وی اذعان داشت که ایران حساب ویژه‌ای روی اشتراک گذاری باز کرده چراکه این عمل باعث صرفه جویی در هزینه ها و افزایش اطلاعات کشورها می شود.

با مجله خبری ایشومر همراه باشید :

مجله خبری ایشومر یران-در-پیوستن-پروژه-فضایی-بین-المللی-300x169 آمادگی ایران در پیوستن به دو پروژه فضایی بین المللی پایش اپتیکی تكنولوژی نوآوری
وزیر ۳۶ ساله به عضویت ایران در اَپسکو از ابتدای تأسیس آن اشاره نمود و گفت:

«ما آماده هستیم با پیوستن به پروژه APOSOS (سامانه پایش اپتیکی فضا)، امنیت فضایی کشور خود را افزایش دهیم و با این پروژه بتوانیم ماهواره‌ها و اجرام فضایی که با امواج فرکانسی غیر قابل پایش نیستند را رصد کنیم. پ

با شرایط ویژه‌ای که کشورهای همسایه و منطقه ما دارند، اشتراک گذاری اطلاعات ماهواره‌ای و پوشش کامل نسبت به فضای بالای کشور، برای ما اهمیت دارد.

البته در این پروژه تلسکوپی در ایران نصب شده و اطلاعات را دریافت و ارسال کرده و همچنین از اطلاعات کشورهای دیگر نیز استفاده می کنیم.»

این پروژه‌ با کمک‌رسانی هنگام حوادث طبیعی باعث ذخیره منابع مالی می‌شود

او همچنین با توجه به اینکه کشورهای عضو اپسکو درسوانح طبیعی جهان سهم بیشتری دارند، از پروژه DSSP (پلتفرم اشتراک داده ها) نیز به عنوان یکی دیگر از پروژه‌هایی که ایران آمادگی همکاری در آن را دارد نام برد و خاطر نشان کرد که این پروژه یکی از برنامه‌هایی است که با کمک رسانی در حوادثی مانند سیل و زلزله باعث ذخیره منابع مالی می شود.

از صحبت‌های وزیر ارتباطات می‌توان اینگونه برداشت نمود که ایران آمادگی دارد با همکاری در این پروژه‌های فضاییِ بین‌المللی به شرایط مناسب‌تری در حوزه فناوری ماهواره‌ها برسد.

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*