تكنولوژيخودرو

علت شماره گذاری نشدن برخی از خودرو های ساخت داخل ایران

به دنبال مصوبه اخیر هیات دولت مبنی بر الزام خودروسازان به از رده خارج کردن خودرو های فرسوده به ازای تولید خودروهای با مصرف سوخت بالا، پلیس راهنمایی و رانندگی چند روز است که شماره ‌گذاری برخی خودروهای داخلی را متوقف کرده است.

۲۴ مرداد ماه سال جاری معاون اول رئیس ‌جمهوری مصوبه جدید هیات دولت در زمینه هزینه ‌ها و عوارض شماره ‌گذاری خودروهای وارداتی و داخلی را به وزارتخانه ‌ها و سازمان ‌های مربوطه ابلاغ کرد.
طبق این مصوبه خودروسازان داخلی برای اولین بار در طول تاریخ فعالیت خود مشمول جریمه‌ در صورت تولید خودروهای سواری پرمصرف شده‌اند به ‌گونه ‌ای که از زمان اجرایی شدن این مصوبه خودروسازان داخلی باید برای شماره ‌گذاری خودروهای سواری تولیدی با مصرف سوخت ۸.۵ لیتر و بیشتر، یک خودروی فرسوده را اسقاط کنند.

با مجله خبری ایشومر همراه باشید :

مجله خبری ایشومر علت-پلاک-نشدن-برخی-خودرو-های-ساخت-داخ-300x200 علت شماره گذاری نشدن برخی از خودرو های ساخت داخل ایران تكنولوژي خودرو شماره ‌گذاری خودرو

متوقف شدن شماره ‌گذاری چند خودروی داخلی به دنبال مصوبه جدید هیات دولت در حالی است که پیش از این وزیر جدید صنعت، معدن و تجارت در اولین روز فعالیت خود در نامه ‌ای به معاون اول رییس ‌جمهوری خواستار معافیت خودروسازان از عوارض تولید خودروهای پرمصرف شده بود.
در این شرایط براساس جدیدترین اخبار به دست آمده، از چند روز پیش پلیس راهنمایی و رانندگی با استناد به این مصوبه شماره ‌گذاری چند مدل خودروی داخلی را متوقف کرده و خواستار از رده خارج کردن یک خودروی فرسوده به ازای شماره ‌گذاری هر دستگاه خودروی داخلی با مصرف سوخت ۸.۵ لیتر و بیشتر شده است.

 

این وضعیت در حالی است که خبر می ‌رسد خودروسازان با این خواسته پلیس مخالفت کرده ‌اند به همین دلیل شماره‌ گذاری این خودروها نیز به طور کامل متوقف شده است.

در این زمینه محمد شریعتمداری در نامه ‌ای به اسحاق جهانگیری عنوان کرد:” علی ‌رغم مذاکرات وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت با جنابعالی و اتخاذ تصمیم در زمینه عدم شمولیت اسقاط خودرو جهت خودروهای ساخت داخل به دلیل تبعات منفی آن بر بازار خودرو و همچنین افزایش قیمت تمام شده برای مشتریان (در کنار قیمت ‌گذاری خودرو توسط شورای رقابت) در جدول مصوبه یاد شده این بند اضافه شده بنابراین خواهشمند است دستور فرمایید مصوبه مذکور اصلاح و خودروهای تولید داخل از شمول این بند حذف شوند”.

 

همچنین احمد نعمت ‌بخش – دبیر انجمن خودروسازان ایران – از ایراد گرفتن اداره تنقیح قوانین مجلس شورای اسلامی به مصوبه جدید هیات دولت خبر داده و به همین دلیل اقدام پلیس راهنمایی و رانندگی در توقف شمار ه‌گذاری برخی خودروهای داخلی را غیر قانونی می‌داند.
در این شرایط باید دید سرانجام توقف شماره‌ گذاری چند مدل خودروی داخلی چه خواهد بود.

 

آنطور که از اخبار غیر رسمی پیداست، این توقف تاکنون شامل خودروهای نسبتا کم تیراژی نظیر سوزوکی گرند ویتارا، هایما و رنو کپچر شده است و خودروهای قدیمی پر مصرفی نظیر خانواده پژو 405 و سمند تاکنون مشمول محدودیت پلیس نشده اند.

از طرف دیگر، مبنای اجرایی چنین طرحی با توجه به شرایط ترافیک و آلودگی هوا منطقی به نظر می رسد، چرا که در صورت عدم خروج خودروهای فرسوده از خیابان ها، بدون تردید رفت و آمد در تهران و کرج ظرف چند سال آینده غیر ممکن خواهد شد.

اما با توجه به قدرت چانه زنی و نفوذ خودروسازان، باید دید در نهایت سازمان محیط زیست و پلیس راهور برنده این چالش خواهند شد یا خودروسازان مثل همیشه راهی برای برون رفت از سخت گیری های قانونی خواهند یافت.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا