سال نو میلادی (کریسمس) و آداب و رسوم آن


admin دی 7, 1395 دقیقه مطالعه
سال نو میلادی (کریسمس) و آداب و رسوم آن

کریسمس در گوشه و کنار دنیا با سنت‌ها و آداب و رسوم ویژه‌ای برگزار می‌شود. درخت کریسمس، تزیینات ویژه‌ی کریسمس، بازارچه‌های فصلی و شام مخصوص کریسمس، بخش‌هایی از جشن‌های پرهیجان کریسمس در گوشه و کنار دنیا هستند. با مجله خبری ایشومر همراه باشید تا با جشن کریسمس در انگلستان، بیشتر آشنا شویم.

مجله خبری ایشومر Christmas-mag-eshomer-300x194 سال نو میلادی (کریسمس) و آداب و رسوم آن تازه ها سبک زندگی  نو میلادی کریسمس سال رسوم آداب 2017

 

جشن ظهور (Advent)

جشن ظهور آیین آمادگی برای جشن میلاد حضرت عیسی (ع) است که از ۴ یکشنبه قبل از کریسمس آغاز می‌شود. البته این مراسم به شکل گسترده در انگلستان اجرا نمی‌شود و در اصل از آلمان شروع شده است. دو سنت جشن ظهور که در انگلستان اجرا می‌شود یکی تقویم جشن ظهور و دیگری شمع‌های آن است.

تقویم‌های جشن ظهور اولین بار در قرن نوزده و از آلمان شکل گرفتند. در گذشته، خانواده‌ها تا روز کریسمس، روزهای دسامبر را با کشیدن چوب‌خط، می‌شمردند. امروزه این سنت روزشماری برای کریسمس با تقویم‌های چاپی انجام می‌شود. این تقویم‌‌ها کارت‌هایی مستطیل‌شکل هستند که ۲۴ یا ۲۵ پنجره یا در دارند. هر کدام از این پنجره‌ها از شماره‌ی یک تا ۲۴ یا ۲۵ نام‌گذاری شده‌اند. از روز اول دسامبر، هر روز یکی از پنجره‌ها باز می‌شوند. در این پنجره‌ها، تصاویری از کریسمس یا شکلات، پنهان شده است.

شمع جشن ظهور هم شمعی با ۲۵ علامت است. هر روز بخشی از شمع تا علامت بعدی، سوزانده می‌شود. در برخی از خانه‌ها از ۲۴ شمع استفاده می‌کنند و هر روز یکی از آنها را روشن می‌کنند تا روز کریسمس فرا برسد. امروزه قرار دادن ۴ شمع به نشانه‌ی ۴ هفته‌ی باقی ‌مانده، مرسوم‌تر است. این شمع‌ها را روی حلقه‌ای تزیین شده با شاخه‌های تازه‌ی درختان و کاج و انواع تزیینات کریسمس در اتاق نشیمن قرار می‌دهند.

 

جوراب کریسمس

در انگلستان روز کریسمس و روز باکسینگ (Boxing) با شور و هیجان خاصی برگزار می‌شود. مراسم مذهبی کلیساها، خواندن سرودهای کریسمس و بیرون رفتن و شرکت کردن در جشن‌های عمومی، از بخش‌های جدانشدنی کریسمس در انگلستان هستند.

شب کریسمس، شبی پرهیجان برای کودکان است. زمانی است که بابانوئل به خانه‌ی آنها سر می‌زند. بچه‌ها جوراب‌های خود را از جایی آویزان می‌کنند و به خواب می‌روند. سانتا به همراه الف‌هایی که همراهیش می‌کنند و ۹ گوزنش با سورتمه از آسمان می‌آید. صبح روز بعد بچه‌ها به سراغ جوراب‌ها می‌روند و هدایای خود را بر می‌دارند.

 

۱۲ روز جشن کریسمس

این دوره‌ی دوازده روزه از ۲۶ دسامبر تا ۶ ژانویه ادامه دارد. بسیاری از این افراد از این فرصت برای شرکت در جمع‌های خانوادگی و گذراندن اوقات با خانواده استفاده می‌کنند. زمانی که تمام اعضای خانواده دور هم جمع می‌شوند و با شمعی روشن پشت پنجره، به مهمانان خوشامد می‌گویند.

 

مجله خبری ایشومر christmas-cookie-mag-eshomer-300x168 سال نو میلادی (کریسمس) و آداب و رسوم آن تازه ها سبک زندگی  نو میلادی کریسمس سال رسوم آداب 2017

غذای سنتی کریسمس

 

در بریتانیا و انگلستان غذاهای سنتی متعددی برای شب کریسمس تهیه می‌شود. بوقلمون یا غاز تنوری یکی از این غذاهای سنتی است. امروزه اگر سر میز شام بریتانیایی‌ها بنشینید، پیش‌غذا، میگو یا ماهی سالمون دودی است. غذای اصلی بوقلمون تنوری است که همراه با سیب زمینی آب‌پز، سرخ‌کرده یا پوره سرو می‌شود. سبزیجات، هویج سرخ‌شده و سایر مخلفات هم در کنار غذا دیده می‌شود. پس از غذا، پودینگ کریسمس که نوعی پودینگ میوه‌ای لذیذ است، سرو می‌شود. در تهیه‌ی این پودینگ از میوه‌های خشک، آجیل و ادویه‌جات استفاده می‌شود.

کیک کریسمس هم شامل میوه‌های خشک و انواع مغزها است. این کیک‌ها با مارزیپان و خمیر بادام و در نهایت با رویال آیسینگ تزیین می‌شوند.

یکی دیگر از خوراکی‌های سنتی کریسمس در انگلستان، پای Mince است. پای شیرین و مقوی که از میوه‌جات خشک و انواع مغزها تهیه می‌شود.

درخت کریسمس

 

تزیین درخت کریسمس یکی از سنت‌های مهم و جدایی‌ناپذیر کریسمس است. این سنت هم از آلمان نشات گرفته است. امروزه در انگلستان انواع درخت‌های کریسمس، تازه و مصنوعی، به فروش می‌رسند. این درخت‌ها به زیبایی با چراغ‌های رنگی و ریسه‌ها تزیین می‌شوند. از دیگر تزیینات درخت کریسمس که هرکسی به سلیقه‌ی خود از آنها استفاده می‌کند می‌توان زرورق‌ها، حباب‌ها، مجسمه‌های شکلاتی، سکه و مجسمه‌ی فرشته بر بالای درخت را نام برد.

 

باکسینگ دی (۲۶ دسامبر)

روز باکسینگ، روزی است که افراد به دوستان، کارمندان و خدمتگزاران خود هدیه می‌دهند. این سنت از قرون وسطی نشات گرفته است. از زمانی که کشیش‌ها وظیفه داشتند صندوق صدقات کلیسا را خالی کنند و بین نیازمندان تقسیم کنند.

این روز در بریتانیا تعطیل عمومی است اما برخی از فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها باز هستند؛ ولی بیشتر ادارت و بانک‌ها تعطیل هستند.

 

سرودهای کریسمس

سابقه‌ی سرودهای کریسمس به قرون وسطا بر می‌گردد وقتی که نوازندگان سیار از قصری به قصر دیگر می رفتند. امروزه، نوازندگان و خوانندگان سرودهای کریسمس معمولا برای کمک به خیریه‌ها این سرودها را اجرا می‌کنند.

هدایای کریسمس

جشن کریسمس فرصت خوبی برای دادن هدایا و کارت‌های تبریک به دوستان و اعضای خانواده است. در بازارهای کریسمس که این روزها برگزار می‌شود، انواع هدیه‌ها و کارت پستال‌های کریسمس به فروش می‌رسد.

 

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*