ریسک زایمان زود هنگام در اختلالات خواب در دوران بارداری


mehrdad مرداد 19, 1396 دقیقه مطالعه
ریسک زایمان زود هنگام در اختلالات خواب در دوران بارداری

طبق نتایج یک مطالعه، اختلالات خواب در دوران بارداری ممکن است ریسک زایمان زودهنگام را افزایش دهد. محققان دانشگاه کالیفرنیا ۲۲۶۵ زن باردار مبتلا به اختلالات خواب نظیر کم خوابی یا بدخوابی را بررسی کردند.

آنها این زنان را با گروه کنترل زنان باردار فاقد هرگونه ابتلا به اختلال خواب بررسی کردند. البته زنان گروه کنترل هم دارای فاکتورهای پرخطر زایمان پیش از موعد نظیر زایمان زودرس قبلی، سیگار کشیدن در دوران بارداری یا فشارخون بالا بودند.

 

مجله خبری ایشومر ریسک-زایمان-زود-هنگام-اختلالات-خواب-300x223 ریسک زایمان زود هنگام در اختلالات خواب در دوران بارداری سبک زندگی  زایمان زودهنگام دوران بارداری اختلالات خواب

ریسک زایمان زود هنگام در اختلالات خواب در دوران بارداری

محققان دریافتند نرخ زایمان زودهنگام در بین زنان مبتلا به اختلال خواب ۱۴.۶ درصد و در بین گروه کنترل ۱۰.۹ درصد بود. زایمان زودهنگام به معنای زایمان قبل از هفته ۳۷ بارداری است.

طبق نتایج این مطالعه، خطر زایمان قبل از هفته ۳۴ دوران بارداری در بین زنان مبتلا به اختلال خواب بیش از دو برابر و در بین زنان مبتلا به بیخوابی حدود دو برابر بود.
جنیفر فلدر، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «اختلال خواب یک فاکتور پرخطر قابل اصلاح است.»

محققان اذعان می کنند که رفتار درمانی شناختی با هدف تغییر الگوهای فکری یا رفتاری که در پس مشکلات فرد هستند، می تواند درمانی موثر برای اختلال خواب باشد و نیازی به مصرف دارو توسط زنان باردار هم نباشد.

 

به گفته محققان، درمان اختلال خواب می تواند نرخ زایمان پیش از موعد را کاهش دهد.

 

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*