آلودگی هوا ، دلایل آن و راه کارهای ساده تصفیه هوا با گیاهان


admin دی 25, 1395 دقیقه مطالعه
آلودگی هوا ، دلایل آن و راه کارهای ساده تصفیه هوا با گیاهان

 

مجله خبری ایشومر Air-purification-plants-mag-eshomer-300x198 آلودگی هوا ، دلایل آن و راه کارهای ساده تصفیه هوا با گیاهان سبک زندگی سلامت و پزشکی  هوا مقابله با آلودگی هوا محیط گیاهان فیلتر ساده زیست راه کار دلایل جلوگیری تصفیه آلودگی هوا آلودگی آلاینده

آلودگی هوا عبارت است از

” وجود یک یا  جند آلوده کننده هوا نظیر ذرات معلق  ، گرد و غبار ، دود ، گاز ، مواد رادیو اکتیو  و … در هوای آزاد که برای موجودات زنده  و اموال مضر بوده و راحتی انسان را سلب می کند. ”

با مجله خبری ایشومر همراه باشید :

 

مواد ها و آلاینده های محیط زیست

 

دی اکسید کربن

اکسیدهای ازت

مونوکسید کربن

دی اکسید نیتروژن

 

دلایل آلودگی هوا

 

وجود کارخانه ها در شهرها و بعضا در حومه

وجود وسایل نقلیه دودزا

وجود عوامل طبیعی و مصنوعی در بروز آلودگی هوا

وارونگی هوا

ترافیک

دود سیگار و موارد شبیه به آن

 

راه کارهای جلوگیری و کاستن از آلودگی هوا

 

استفاده از دستگاه های تصفیه هوا

استفاده بیشتراز گیاهان تصفیه کننده هوا در آپارتمان

کاشتن انواع درختان و گیاهانی که به تصفیه هوا کمک می کنند و ایجاد فضای سبز بیشتر

جایگزین سوخت های جدید به جای سوخت های فسیلی

انتقال کارخانجات به خارج شهرها

جلوگیری از تولید بی رویه ماشین هایی که استانداردهای لازم را ندارند.

استفاده از سنگ پریدوتیت ( بهترین و کهم هزینه ترین راه کاهش آلودگی گازهای آلوده .این سنگ توانایی جذب و تبدیل گازهای گلخانه ای نظیر دی اکسید کربن را به مواد معدنی دارا است.)

استفاده از لباس بتونی ( نوعی خاص لباس که با جذب  مواد های آلاینده  ، باعث کاهش آلودگی می شود.)

کم کردن جمعیت شهرها و جلوگیری از مهاجرت  ساکنین شهرستانهای اطراف به داخل شهر ها

کنترل تردد ماشین های  تک سرنشین

بالا بردن فرهنگ استفاده از وسایل نقلیه عمومی

افزایش وسایل نقلیه عمومی

جلوگیری از تردد وسایل نقلیه دود زا و برخورد قانونی با رانندگان آنها

از رده خارج کردن خودروهای فرسوده و جایگزین کردن خودرو های جدید با فن آوری های روز

 

 

افزایش کاشت انواع گیاهان تصفیه کننده در فضاهای باز و بسته

گیاهان مانند یک فیلتر عمل می کنند ، آنها توسط برگ ها هوا را جذب کرده ، و به این طریق سموم و مواد زائد را از هوا گرفته و یا به مصرف  خودشان می رسانند  یا در ساختار خودشان انبار می کنند  یا به نوعی دفع می کنند . هر چقدر اندازه برگها ( یا تراکم آنها ) بزرگتر باشد میزان هوایی که فیلتر می کنند نیز بیشتر است . وقتی گیاهان این هوا را با متعلقات آن جذب می کنند  دیگر این مواد معلق در هوا وارد بینی ما نمی شود و در نتیجه بیماری هایی مانند ، تنگی نفس  ، آلرژی ها ، عکس العمل بدن به قارچ ها و دیگر عوامل بیماری زا و بیماری های ناشی از مواد شیمیایی کاهش خواهد یافت.

 

کاشت  انواع درختان در فضاهای باز

درختان با برگ های سوزنی شکل و پهن برگ در کاهش آلودگی هوا نقش اساسی دارند .ب رگ درختان با جذب گرد و غبار و سایر ذرات معلق در هوا ، به   کاهش آلودگی هوا کمک می کنند . همچنین در زمان بارش ، این ذرات معلق از روی برگ آنها شسته می شود و این امر تاثیر به سزایی در بهبود کیفیت هوا دارد.

 

گیاهان با عمل فتوسنتز ، دی اکسید کربن هوا را جذب و آن را به اکسیژن تبدیل می کنند ،  همچنین به طور طبیعی، کربن اضافی هوا را جذب و به پالایش هوا کمک می کنند.

برگ درختان در فرایند فتوسنتز ، سایر مواد شیمیایی مانند اکسیدهای نیتروژن و آمونیوم تولید شده در هوا و بخشی از دی اکسید گوگرد و ازن که مولد قسمتی از مشکلات آلودگی هوا و اثرات گلخانه ای است ، از محیط خارج می کند.

درختان پهن برگ سبزینه بیشتری دارند  و بدون شک سهم بیشتری در کاهش آلودگی هوا دارند ، یک درخت سالیانه حدود 2 کیلوگرم اکسیژن تولید می کند . میزان اکسیژن آزاد شده به وسیله درختان پهن برگ در یک هکتار ، بین 2 هزار و 500 تا 3 هزار کیلوگرم است و می تواند نیاز 10 انسان را تامین کند.

 

 

نگهداری از گیاهان تصفیه کننده هوا در آپارتمان

سالانه یک میلیون وپانصد هزار نفر از آلودگی خانه جان می بازند. بنزن ، آمونیاک ،  فورمالدهید ، مونوکسیدکربن ناشی از جوهر خودکار  ، شوفاژها ، چسب ، رنگ ، شامپوهای موکت ، لاک ناخن ، … منبع این الودگی هستند.

آلودگی های داخل خانه می توانند سبب سرفه ، سردردهای میگرنی ، التهاب ریه  ف اگزما یا حتی خستگیهای جسمی شوند .

هوای مکان های بسته یکی از ، بدترین هواهایی است که ما تنفس می کنیم. اتاقهایی مانند  اتاق خواب ( برای این که گیاهان دی اکسید کربن  را به اکسیژن تبدیل کنند ) و اتاقهای نشیمن ( لوازم الکترونیکی زیادی مانند تلویزیون در ان استفاده می شوند  و آشپزخانه ها و کاذگاه ها گه در آن از گازها استفاده می شود و همچنین محیط های کاری که در آنها از کامپیوتر و سایز وسایل الکترونیکی استفاده می شود  را می توتنیم برای از بین بردن آلودگی هایشان از گیاهان بهره گیریم.

گیاهان می توانند بین 20 تا 100 درصد آلودگی هوا را به خود جذب کرده و هوا را کاملا تصفیه کنند. تمامی اجزای یک گیاه از جمله برگ ها ، ساقه  ، ریشه و حتی میکرو اورگانیسم های داخل خاک نیز به فرایند تصفیه سازی هوا کمک می کنند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

برچسب‌ها :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Rating*