تكنولوژينوآوری

گرد و غبار جدید در خوزستان به همراه عکس از ناسا

 

ناسا تصویری از گرد و غبار موجود بر فراز منطقه جنوب شرقی ایران منتشر کرده است. این تصویر را «تابش سنج طیفی تصویربرداری با وضوح متوسط» که بر روی ماهوارهٔ آکوا نصب شده ثبت کرده است. با مجله خبری ایشومر همراه باشید.

علت اصلی این گردو خاک ها نبودن شرایط جوی مناسب و تغییر آب و هوایی کره زمین میباشد.

-صحرای عربستان یکی از دلایل عمده ست. این کشور با شرکتی آمریکایی قراردادی مبنی بر مالت پاشی در بیابانهای خودش داشته که باعث فرونشاندن گرد و خاک میشده. اما قرارداد این شرکت تمام شده و عربستان هم از تمدید خودداری کرده است .

-دو سال پیش هم نیروی انگلیسی نخلستان های متراکم جنوب عراق رو جوری خالی کرده اند که در گشت های هوایی دید کافی روی نخستان ها داشته باشند و شورشی ها نتونند توی نخلستان ها گم و گور شوند. این نخلستان ها مثل فیلتر جلوی گرد و خاک بیابان های جنوب و شرق عراق و شمال عربستان را می گرفتند، ولی الان با تلاش شبانه روزی برادران ارتش بریتانیا صاف شدن و باز این ها هم خودشان تبدیل شدند به تولید کنند گرد و خاک.

آلودگی هوا به وجود هر ماده‌ای در هوا که می‌تواند برای انسان و یا محیط پیرامون آن زیان‌آور باشد، اطلاق می‌گردد، این آلاینده‌ها ممکن است طبیعی و یا ساخته دست بشر باشند و می‌تواندبه اشکال مختلف ذرات جامد یا قطرات مایع یا گاز باشند.

مطابق معمول جریان های بادی کشور از شمال غرب به سمت جنوب شرق است و این همان جریان هایی است که غبار را از بین النهرین و عراق و بخشی از جنوب استان ایلام و قسمت غرب اهواز با خود وارد می کند و کشور را تحت تاثیر قرار می دهد.

در فصول زمستان و سرد به صورت استثنایی با جریان هایی مواجه می شویم که از سمت عربستان وارد کشور می شود و جریان کاملا بر عکس می شود.

بی شک تا دوره خشکسالی به پایان نرسد، پدیده گرد و غبار در کشور ادامه خواهد داشت و چه بسا شاهد افزایش این پدیده یا افزایش غلظت پدیده گرد و غبار باشیم.

 

 

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن