داستان موفقیتموفقیت

یک ایرانی،اینشتین بعدی جهان است؟

یک دانشمند جوان إیرانی،با تصدی بر کرسی استادی دانشگاه پرینستون (جایگاهی که پس از انیشتین در اختیار فرد دیگری قرار داده نشد) محافل علمی جهان را با این پرسش مواجه کرده است که آیا انیشتین بعدی،یک ایرانی خواهد بود؟
نیما ارکانی حامد در حال حاضر استاد دانشگاه هاروارد و دارای کرسی استادی در دانشگاه پرینستون است.

مجله خبری ایشومر IMG_2575 يك ايراني،اينشتين بعدي جهان است؟ داستان موفقیت موفقیت  نظريه مجله كارآفرينان زمان ريسمان دانشگاه داستان موفقيت خبري حامد پرينستون بيوگرافي بعدي ايشومر ايراني ايران انيشتين اركاني

این کرسی از سال ١٩٣٣تا١٩۵۵ در انحصار آلبرتانیشتین بوده است و پس از اعلام نظریه عملکرد جهان ‘ارکانی’ از او دعوت شده که در طرح تؤول شتاب دهنده سوئیس (LHC)که با هزینه بالغ بر ۵میلیارد دلار ساخته شده،مسؤلیت تیم آزمایش ها را بر عهده داشته باشد.
نظریه إبر ریسمان که اخیراً اعلام شده در این است که توضیح دهد ذرات،کوچکترین ماده تشکیل دهنده مواد نیستند بلکه حلقه های مرتعشی که ریسمان نامیده میشوند،کوچکترین بخش به حساب می آیند.
ارکانی به همراه دو فیزیکدان دیگر به نامهای دیموپلوس(Dimopoulos)و دوالی (Dvali) در مورد این ابعاد نظریه ای ارائه کرده اند که میگوید این ابعاد بزرگ تر از آن چیزی هستند که تا کنون تصور میشده واز انجایی که تنها نیروی گرانش بر آنها اثر میگذارد،قابل دیدن نیستند.
تئوری دکتر أرکانی که به همراه دو فیزیکدان دیگر معرفی شده به عنوان مدل (Armani-Dimopoulos-Dvali) و با نام ADD شناخته میشود.اکنون ارکانی و همکارانش امیدوارند بتوانند به کمک شتاب دهنده هاردن سوئیس(LHC) که با هزینه بالغ بر ۵میلیارد دلار ساخته شده،رهبری آزمایش ها را بر عهده داشته باشند و مدل خود را اثبات کنند.اثبات این نظریه میتواند تحول بزرگی در فیزیک ذرات به وجود بیاورد.
نیما أرکانی حامد متولد سال ١٣۵١ شمسی دانشمند ایرانی در زمینه فیزیک ذره ای و نظریه ریسمان کاربردی است.او در امریکا از پدر و مادری ایرانی که خود نیز فیزیکدان بودند به دنیا آمد.پدر وی نیز آقای جعفر ارکانی حامد در حال حاضر استاددانشگاه مک گیل کانادا در رشته ژئوفیزیک است.
با مجله خبری ایشومر به اسرار انسانهای موف

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن